Tompa Mihály Szavalóverseny

S a fásult szívredőkben
Szentebb hév gyúladott.”
/Tompa Mihály/

Újra élvezhettük Tompa Mihály verseinek varázsát, amikor immár 21. alkalommal rendeztük meg 2020.február 07-én a Tompa Mihály Szavalóversenyt a Gomba Levente Gimnáziumban.
A megnyitón Tamás Barnabás polgármester úr köszöntő beszédében a költő érdemeit méltatta, hangsúlyozva az allegóriák és virágregék írójának irodalmi jelentőségét, amit talán az utókor nem is tud kellőképpen értékelni. A rendezvényt Markovicsné Demeter Edina tankerületi igazgató nyitotta meg gondolatébresztő mondataival. Ezután egy Tompa Mihály életét és munkásságát felidéző kisfilmet láthatott a közönség, amelyet iskolánk diákjai készítettek.
Az idén 18 iskola 48 tanulója nevezett be a szavalóversenyre Borsod-Abaúj- Zemplén megye területéről és a Felvidékről.
Minden versenyző egy szabadon választott Tompa- verset és egy másik magyar költő költeményét mondta el. A szavalatokat hallgatva láthattuk, hallhattuk, versmondás terén hogyan érnek, fejlődnek a visszatérő diákok az évek során. Előadásaik során a hallgatók újra élhették a viharos történelmi eseményeket, elgondolkodhattak a szimbolikus virágversek vagy éppen a jövőbe tekintő „próféciák” mondanivalóján vagy a másfél évszázaddal ezelőtt keletkezett művek megdöbbentő aktualitásain.
Zsűritagoknak, nézőknek, kísérő tanároknak és szülőknek egyaránt maradandó élményt nyújtott ez a különleges nap.
Az előadók négy korcsoportban versenyeztek.

A helyezések:
5-6. osztályosok:
I. Romanovics Amanda Laura – Tompa Mihály Általános Iskola, Kazincbarcika
II. Hamvas Regina – Alapiskola és Óvoda, Almágy, Szlovákia
III. Tóth Bernadett – Bolyky Tamás Általános Iskola, Ózd

7-8. osztályosok:
I. Kónya Boglárka – Bolyky Tamás Általános Iskola, Ózd
Radányi Gyöngyi Mária – Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium, Miskolc
II. Takács Vivien Bocskay István Katolikus Gimnázium, Szerencs
III. Dervalics Vanda – Serényi László Általános Iskola, Putnok

9-10. osztályosok:
I. Stenger Kristóf – Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon, Miskolc
II. Frachner Alexa – Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon, Miskolc
III. Balogh Martin – Gomba Levente Gimnázium, Putnok

11-12. osztályosok:
I. Kolozsi Ádám – Gomba Levente Gimnázium, Putnok
Preg Balázs – Serényi Béla Mezőgazdasági Szakgimnázium és Szakképző Iskola
II. Ács Kincső – Bocskay István Katolikus Gimnázium, Szerencs
III. Petrik Gréta — Gomba Levente Gimnázium, Putnok.

A rendezvény végén a gimnázium intézményvezetője, Sándorné Gyurcsik Erika gratulált a helyezetteknek és megköszönte a felkészítő tanárok és a zsűritagok munkáját, valamint a Gömöri Népfőiskolai Egyesület és a Tompa Mihály Gömöri Kulturális Egyesület támogatását.

Tompa Mihály emlékére

A Putnoki Gomba Levente Gimnázium humán munkaközössége 2014. február 7-én rendezte meg a 15. Tompa Mihály Szavalóversenyt. A versenyre tizenkilenc iskolából 63 diák érkezett Borsod-Abaúj-Zemplén megye több településéről, illetve a felvidéki Rimaszombatból és Tornaljáról is.

Az iskola nevében Sándorné Gyurcsik Erika intézményvezető köszöntötte a diákokat, majd
Dr. Váradyné Nagy Andrea, a Putnoki Tankerület vezetője megnyitotta a versenyt. A kerek évforduló alkalmából a szervezők egy meglepetéssel is készültek, a putnoki Polgármesteri Hivatal támogatásával kirándulást szerveztek Kelemérbe és Gömörszőlősre, ahol Tompa Mihály egykor lelkész volt. A résztvevők Kelemérben felkeresték a Tompa Mihály Múzeumot, majd Gömörszőlősön megkoszorúzták a költő szobrát.

A diákok négy kategóriában versenyeztek egy kötelező Tompa Mihály verssel, valamint egy szabadon választott költeménnyel.

Eredmények:

Általános iskola 5-6. évfolyam

1. Kolozsi Ádám, Serény László Általános Iskola, Putnok
  2. Góbis Réka, Tompa Mihály Református Gimnázium, Rimaszombat
  3. Mátyás Zsófia, Kazinczy Gábor Általános Iskola, Bánhorváti
  4. Dósa Dávid, Pollack Mihály Általános Iskola Kazinczy Ferenc Tagiskolája, Kazincbarcika Különdíj: Barkai Natália, Preg Balázs, Szabó Kristóf, Gál Kornél, Kovács Botond, Reményi Vivien és Fehér Bernadett

Általános iskola 7-8. évfolyam

1. Punka Marianna, Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Tornalja
  2. Antal Réka, Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Tornalja
  3. Pokó Csenge, Péczeli József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Putnok

Különdíj: Orosz Ágnes, Ombódi Netti

Középiskola 9-10. évfolyam

1. Dékány Péter, Szalézi Szent Ferenc Gimnázium, Kazincbarcika
  2. Kolozsi Zsolt, Putnoki Serényi Béla Gimnázium, Putnok
  3. Szynal Jonatán, Szalézi Szent Ferenc Gimnázium, Kazincbarcika
  4. Deczki Bíbor, Szalézi Szent Ferenc Gimnázium, Kazincbarcika
  5. Bárdos Fanni, Mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola

Különdíj: Kótai Krisztina, Fülöp Kinga, Kalina Fruzsina, Süttő Viktória és Ráth Attila

Középiskola 11-12. évfolyam

1. Oleár Viktória, Bocskai István Katolikus Gimnázium, Szerencs
  2. Vécsei Bence, Putnoki Serényi Béla Gimnázium, Putnok
  3. Boda Csilla, Irinyi János Református Gimnázium, Kazincbarcika
  4. Görgei Orsolya, Gimnázium, Tornalja
  5. Újlaki Anita, Surányi Endre Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium, Kazincbarcika

Különdíj: Németh Kristóf, Nyíri István, Dobai Gréta

A versengés magas színvonalon zajlott, a zsűri több kategóriában dupla helyezést adott ki. Tompa költészete ismét kapocsként kötötte össze a felvidéki és az országhatáron belüli magyar iskolásokat és felkészítő tanáraikat. A versenyen résztvevők tisztelettel emlékeztek az allegóriák, a virágénekek és a regék költőjére.

„Mert a boldogságra kevés csak a jelen,
A multon épül az s az emlékezeten.”
(Tompa Mihály)